07/07/2015

WEN SHAN BAO ZHONG OOLONG

I was thinking for a long time, which of our teas I will introduce closer as a first. Finally, I make a decision for a great Wen Shan Bao Zhong oolong.
It is wonderfull oolong with low level of fermentation. Wen Shan Bao Zhong tea is originated about 150 years ago. It was introduced by Mr.Wong Yi Cheng, from AnXi, Fujian. He used the Wuyi Oolong tea process method in making Anxi oolong tea. It was a great success in sale and he introduced this tea to everyone. Tea was packed in 150g per square paper bag and stamped by the company name. So it is called ” Bao Zhong Tea”. The best season to make this tea is in Spring or Winter harvest.
Our tea grower has more then 30 years experience in producing Wenshan Baozhong tea and very often won the prize at New Taipei district competition.
You can see the photographs of the fourth infusion of this delicious tea. After that, I decided that I might as well take some photos and write this short report.

Origin: Wen Shan area, Northern Taiwan
Brewed color: bright green color, clarify and underwater light
Flavor: elegant fragnance, Non-bitter green smell of varying the entrance, flowery hints
Leaves: tight knot cord tidy tip curled natural, young branches with science
Fermentation: 10%
Roasted: level 1-2
- EN / CZ -

Jako první z našich čajů bych Vám rád blíže představil výtečný Wen Shan Bao Zhong. Dlouho jsem uvažoval, který čaj bude ten první "vyvolený" a nakonec padla volba na tento vynikající taiwanský oolong.
Jedná se o výtečný, lehce fermentovaný oolong, kolem 10%. Tento čaj byl představen zhruba před 150 lety mistrem Wong Yi Cheng z oblasti Anxi, Fujian.  Aplikoval proces přípravy útesových Wuyi oolongů na výrobu Anxi oolongu. Čaj byl v té době představen mnoha lidem a nutno říci, že s úspěchem. Byl balen po 150 g do papíru, odtud pochází název Bao Zhong, "zabalen v listu". Nejlepší Bao zhong pochází buď z jarní, nebo zimní sklizně.
Námi nabízený čaj pochází od mistra, který má více jak 30 letou zkušenost s produkcí Wen Shan Bao Zhongu a často vítězí na New Taipei District Competition. Tento konkrétní čaj byl na dané výstavě oceněn třetím místem a je z jarní sklizně. Vzhledem ke kvalitám tohoto čaje je cena velmi příznivá. Pokud jste ještě neměli tu čest vyzkoušet pravý Wen Shan Pao Zhong, určitě budete mile překvapeni!
Na fotografiích je čtvrtý nálev tohoto výtečného čaje, až poté jsem se rozhodl, že bych mohl také udělat pár fotografií a napsat tento krátký report.  

Původ: Wen Shan area, Northern Taiwan
Barva nálevu: jasně zelenkavá barva, jiskřivý nálev
Vůně/chuť: velmi elegantní, květová vůně, chuť bez náznaků trpkosti
List: krásně zkroucený, podélný list
Oxidace: 10%
Pražení: level 1-2


Detail of leaves before infusion and after that, also you can see the color of fourth infusion of this tea.
Na obrázku je vidět detail listu před a po zalití čajem a také barva čtvrtého nálevu.
.


Detail of leaves before infusion / Detail listu.

No comments:

Post a Comment