29/06/2015

BONSAIMORAVIA EXHIBITION No.1

Let me show you few photos from our very first exhibition under name BONSAIMORAVIA. Our exhibiton took place in ZOO Ostrava and it was part of the first part of the festival called Japanese days in Ostrava - in fact the biggest event of its kind in Europe regarding the number of performers and duration.
This weekend was the first before the summer holidays and that usually means the highest attendance in the whole year, so that was a great chance to promote the bonsai art to the general public.

Rád bych Vám ukázal pár fotografií z naší první výstavy konané pod novým názvem BONSAIMORAVIA. Výstava se konala v ZOO Ostrava a byla součástí úvodní etapy festivalu Japonské dny v Ostravě - největší akcí svého druhu v celé Evropě, co se týče počtu účastníků a doby trvání. První víkend před začátkem letních prázdnin obvykle znamená nejvyšší návštěvnost v celém roce a je to tedy i jedinečná možnost představit bonsajové umění široké veřejnosti. My lovely daughter and Lukas :).
Má dcerka a Lukáš.
 Lukas as a bonsai stylist, doing a timeless haircut.

 Again and again...


 Huge forest of Carpinus betulus and Fagus sylvatica. 
Velký les složený z habrů a buků.


 Some accent plants.
Doplňkové rostliny.
 Details of deadwood.
Detaily mrtvého dřeva.


 Gallery (not all trees).24/06/2015

WE´RE OPENING / OTEVÍRÁME


Welcome to the new blog Bonsai Moravia, a part of wider platform of Bonsai Moravia, which will follow a day-to-day activities of our team! Besides posts strictly focused on bonsai, we will also publish our works from the domain of landscape architecture and articles regarding tea culture - all the areas we are professionaly interested in. From time to time we won´t forget to highlight special offers from our online bonsai & tea shop. We are looking forward to seeing you online on a regular basis!

P.S. You might know us as a members of a Leaf Brothers crew and as a father-son bonsai union of Bonsai Rožnov - well, now we blend our efforts into brand new platform in order to work more effectively and joyfully :-).

Vítejte na blogu Bonsai Moravia, který je součástí širší platformy Bonsai Moravia. Na našem blogu budeme zveřejňovat průběžné dění, a to nejen z okruhu bonsají, ale také novinky týkající se zahradní architektury a čajové kultury - tudíž z oblastí, jimiž se aktivně zabýváme. Samozřejmě i čas od času nezapomeneme informovat o novinkách z našeho bonsajového a čajového e-shopu. Těšíme se na online setkávání s Vámi!

P.S. Možná nás znáte jako členy týmu Leaf Brothers a patrně i jako duo otec-syn působící pod hlavičkou Bonsai Rožnov - nyní naše projekty synchronizujeme pod jednotnou platformu, abychom mohli pracovat ještě efektivněji a s větší radostí :-).