10/01/2019

BLOG MOVED TO BONSAIMORAVIA.CZ

We would like to announce, that we are moving our blog from the Blogger platform to our own webpage www.bonsaimoravia.cz . With our blog integrated to the homepage, we can more easily and efficiently interrelate visual and textual content synchronizing the blog with the main photogallery, which will be updated on regular basis from now on. You are welcome to visit our new blog and enjoy new posts and photos!

Rádi bychom na tomto místě oznámili přesnutí našeho blogu na naši domovskou stránku www.bonsaimoravia.cz . Tímto krokem budeme moci mnohem lépe a efektivněji propojit obsah blogu s hlavní galerií s fotovývojem bonsají, která bude rovněž pravidelně doplňována a aktualizována. Děkujeme za pochopení a budeme se na Vás těšit na našem novém blogu psaném v češtině i angličtině!


http://www.bonsaimoravia.cz  


http://www.bonsaimoravia.cz/blog-page/03/01/2019

LINDEN PROGRESSION 2009 - 2019

I would like to start this year´s posting with a bonsai grown of our national tree, an european linden. This tree was collected in 2007 at the bank of the local Bečva river where it was growing between stones.

Letošní blogovací sezónu bych rád zahájil naším národním stromem, lípou srdčitou. Tuto lipku jsme vykopli v roce 2007 z kamenitého břehu Bečvy jako holý špalek se zajímavou spodní částí kmene.

2019, as of today / aktuální podoba

2009


Some basic carving of the frontal portion of the trunk was made / Základní otevření dutiny v přední části kmene.

2012 summer / léto

After a partial reduction of sacrificial branches / Po částečné redukci tahounů

2018 autumn, the linden several weeks before styling / 2018 podzim, pár týdnů před posledním tvarovánímHeight of the tree is around 70 cm. Still a lot of work on ramification and tapper, particularly the top section and the first right branch will benefit from new sacrifical branches which will be grown from this spring onwards.

Současná výška stromu je okolo 70 cm. V příštích letech nás bude čekat spousta příjemné práce na dalším zavětvování koruny a zlepšování proporcí - především vrcholová část a první větev vpravo určitě uvítají další tahoun, který začne nerušeně růst již od jara.