22/12/2017

BEST WISHES & JAPAN 2017 - #17 ADACHI MUSEUM, PART 1

Merry christmas and all the best for 2018 to all (not just bonsai) folks around the world who have happened to come accross our humble blog! 

And in order to make the end of year more "colourful" (in our current foggy and rainy winter time here in Czech Rep.), I post the following images from our recent japanese tour, more specificaly from the Adachi Museum of Art. This site is famous for its enchanting garden which has been voted as the best garden in Japan in 14 consecutive years since 2003. 
Very unique and inspiring experience for us indeed!

 

V předvánoční čas přejeme příjemné a klidné prožití svátků a vše nejlepší do roku 2018 všem (a nejen těm), kteří sledují náš blog!

Abychom trochu "rozjasnili" současné pošmourné zimní období, přinášíme vám obrázky z naší nedávné cesty po Japonsku, konkrétně fotky z Adachi muzea. Toto místo je proslulé svou okouzlující zahradou, která je od roku 2003 pravidelně vyhlašována jako nejhezčí zahrada v Japonsku. 
Obdidovat se jí byl pro nás mimořádný a inspirující zážitek!

02/12/2017

JAPAN 2017 - #16 MASAHIKO KIMURA

Tommorow is our final day here in Japan and as I will have no time to make a report, this is my final post from this stay: but I will leave you with photos from a very special place! We visited Masahiko Kimura´s garden this week and I have to admit that the overall level was somehow at least a little above everything what we have seen untill the date! Images just can´t do a justice to this garden: some trees are very notorious from around the web, but one could really see this place in person to fully appreciate all the beauty. 
So, this is my temporary goodbye from Japan, thank you for following our journey and don´t worry, I have so many more photos from our stay to be posted during this winter season!

Zítřek je naším posledním dnem tady v Japonsku a jelikož už nestihnu přidat další reportáž, toto je můj poslední příspěvek z našeho japonského pobytu - věřím ovšem, že nebudete zklamáni :-). V tomto týdnu jsme navštívili zahradu Masahika Kimury a musím přiznat, že to bylo minimálně o chlup lepší než všechno, co jsme doposud viděli. Mnoho stromů je velmi známých z fotek na internetu, knížek atd., avšak vidět je naživo je něčím opravdu nezprostředkovatelným (což ale samozřejmě více či méně platí nejenom v případě M. Kimury).
Momentálně se tedy s vámi z Japonska loučím, děkuji, že jste sledovali naše dobrodružstí a na další reportáže na našem blogu se určitě můžete těšit přes zimu, nezveřejněných fotek z mnoha dalších zajímavých míst mám ještě opravdu velké množsví!